Zakrztuszenie

ZACHOWANIE PODCZAS SYTUACJI KRYZYSOWEJ:
Podczas zakrztuszenia należy działaś stanowczo, spokojnie i rozważnie. Nie panikować.

NUMERY ALARMOWE:
Należy dzwonić pod 112 lub 999.

OPIS CZYNNOŚCI: 
Należy pamiętać, że nie można wkładać palców do buzi dziecka. Może to spowodować wsunięcie się ciałą obcego głębiej. Pierwsza pomoc pozwala na wydłużenie czasu ratowniczego o kilka minut, co może uratować zdrowie lub życie dziecka. 

Niemowlę:
Oceniamy kaszel. Jeśli jest efektywny (głośny, dziecko może nabrać powietrza, płacze) trzymamy je główką do góry i zachęcamy do wy kaszlnięcia ciała obcego. Jeśli kaszel nie jest efektywny (cichy, nie może nabrać powietrza, nie płacze) kładziemy dziecko na przedramieniu, główką w dół tak, by nasza dłoń trzymała jego bródkę. Następnie uderzamy dziecko mocno nadgarstkiem między łopatkami, 5 razy. Odwracamy dziecko na plecy i patrzymy czy przedmiot został usunięty. Jeśli nie 5 razy uciskamy dwoma palcami klatkę piersiową, cały czas podtrzymując główkę. Na zmianę uderzamy dziecko między łopatkami i uciskamy klatkę, aż przedmiot nie zostanie usunięty. Jeśli niemowlę straciło przytomność kładziemy je na płaskiej powierzchni. Trzymając dłoń na czole odchylamy główkę dziecka i unosimy bródkę udrażniając drogi oddechowe. Patrzymy czy ciało dalej znajduje się w jamie ustnej i czy nie da się go ręcznie usunąć. Dziecko nie oddycha: obejmujemy ustami jego usta i nos i wdmuchujemy w niego swoje powietrze wydechowe (czas trwania około 1.5 sek), wykonujemy 5 oddechów (musimy pamiętać, że niemowlę potrzebuje mniejszej objętości powietrza niż dorosły). Jeśli podczas oddychania klatka piersiowa dziecka nie podnosi się należy jeszcze raz odchylić główkę dziecka. Jeśli 5 prób nie powiodło się, trzeba wykonać 30 ucisków klatki piersiowej. Sprawdzamy czy ciała obcego nie można usunąć, wykonujemy 2 oddechy i kolejne 30 ucisków. Jeśli udało się usunąć ciało obce, lub nasz oddech sprawił, że klatka piersiowa dziecka uniosła się, dziecko się rusza, to sptrawdzamy czy oddycha prawidłowo. Oddycha i wciąż jest nieprzytomne: kładziemy je na boku i czekamy na pogotowie. Nie oddycha i jest nieprzytomne: wykonujemy czynności do skutku lub przyjazdu karetki.

Starsze dziecko:
Jeśli dziecko się zakrztusi zachęcamy je do kaszlu w celu usunięcia ciała obcego. Jeśli zauważymy, że dziecko przestaje oddychać i ma problemy z mówieniem, wtedy pochylamy dziecko do przodu i uderzamy mocno pięć razy w okolice między łopatkami i sprawdzamy czy przedmiot został wykrztuszony. Jeżeli nie to klękamy pochylając dziecko do przodu. Obejmujemy tak, by nasze pięści znajdowały się w połowie brzucha i uciskamy pięć razy nadbrzusze ruchem do góry. Jeśli i to nie poskutkuje ponownie uderzamy dziecko między łopatkami. Jeśli zauważymy, że dziecko traci przytomność i staje się sine, zaczynamy czynności resuscytacyjne. Sprawdzamy jamę ustną. Jeśli nic nie ma zatykamy nos i wykonujemy pięć oddechów ratowniczych trwających po 1-1,5 sekundy. Jeśli to zawiedzie przechodzimy do uciśnięć klatki piersiowej - 30 razy. Znów sprawdzamy jamę ustną. Jeśli dalej nic nie ma w ustach wykonujemy dwa oddechy i ponowne 30 ucisków.

Dorosły
W przypadku osób dorosłych postępujemy podobnie jak w sytuacji u starszych dzieci.