Pogryzienie przez psa

Ugryzienie psa

Ugryzienie psa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nigdy nie można bagatelizować nawet najmniejszego ugryzienia przez zwierzę, gdyż często psy są zaniedbywane i nie poddawane szczepieniom przeciwko wściekliźnie. Po pogryzieniu przez psa mogą pozostać nie tylko blizny, ale także trauma na całe życie. Człowiek pogryziony przez psa często nie ufa zwierzętom, panicznie się ich boi. Ludzie, widząc atak agresywnego psa, często nie wiedzą, jak mają się zachować.

Atak agresywnego psa:

Atak agresywnego psa często paraliżuje ludzi strachem. Nie wiedzą, co mają robić, czy uciekać, czy stać nieruchomo w miejscu. Gdy jesteś świadkiem pogryzienia przez psa, powinieneś wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku. 
Postępowanie:

PAMIĘTAJ, BY ZACHOWYWAĆ SIĘ RACJONALNIE I NIE PANIKOWAĆ! 
  1. Najważniejsze, żeby zabrać pogryzioną osobę w bezpieczne miejsce, z daleka od zagrażającego psa. Ważne jest uspokajanie pogryzionej osoby.
  2. Pozwól ranie krwawić przez kilka minut. Jest to skuteczna metoda pozbycia się bakterii z rany. Dla nadżerek zastosuj ucisk, aby zatamować krwawienie. 
  3. Jeśli psa podejrzewa się o wściekliznę, należy dokładnie oczyścić ranę z jego śliny. Myj ranę mydłem antybakteryjnym i bieżącą wodą przez 5 minut, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Pozwól strumieniowi wody wniknąć do rany.
  4. Wlej obfitą ilość wody utlenionej, bądź innego środka antybakteryjnego do rany, jak i wokół niej. 
  5. Wytrzyj skropliny sterylną gazą, ale zostaw jeden centymetr średnicy wokół każdej rany. 
  6. Używając sterylnego gazika, zastosuj obfitą ilość maści antybiotycznej na każdą ranę. 
  7. Po osuszeniu nie zamykaj rany, jeśli jest to rana kłuta. Owiń ranę gazikiem, jeśli jest to rana szarpana. W przypadku braku gazika użyj ręcznika papierowego. Unikaj ręczników frotte
  8. Aby nie wystąpiła opuchlizna po ugryzieniu, nałóż okład z lodu na ranę. Pomoże to zredukować obrzęk. 
  9. Osoba pogryziona przez psa powinna natychmiast zostać odwieziona do lekarza. 
  10. Ze względu na prawdopodobieństwo infekcji tężcem lub wścieklizny, lekarz zaaplikuje zastrzyk zawierający szczepionkę. 
  11. Właściciel psa powinien zostać poinformowany o incydencie, a psa należy natychmiast zabrać do weterynarza w celu sprawdzenia symptomów wścieklizny.